|
Jak nauczyć się odpoczywać?
Odpoczynek pełni w naszym życiu bardzo ważną funkcję. Właściwie bez relaksu nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Zagłębiając się szybko w gliszcza ludzkiej anatomii dochodzę do wniosku, że właściwie każdy element naszego ciała przez choćby najmniejszą jednostką czasową odpoczywa.
Istnieją dwa rodzaje odpoczynku- czynny i bierny, Uważam że zarówno dłuuugie leniuchowanie, jak i na przykład gra w tenisa, pozwalają nam na zapomnienie o dniu codziennym.
Nie dla każdego jednak umiejętność odprężenia jest tak oczywista. Często w trakcie rzekomego odpoczynku nie potrafimy zapomnieć o naszych problemach. Dla niektórych stres jest przyczyną wymagań szkolnych, dla innych, chociażby, życie uczuciowe. Nie potrafimy się wtedy zrelaksować. Jak w takim razie temu zaradzić?
Osobiście, praktykuję sposób jednoczesnego odpoczywania i odreagowywania, uprawiając sport. Są jednak inne tak samo skuteczne sposoby. Podam tutaj przykład jogi i medytacji. Tego rodzaju zajęcia pozwlają nam wyzbyć się negatywnych emocji. Jednakże, nie można narzucać sobie żadnego stylu odpoczynku, po prostu należy znaleźć "złoty środek".
Sen, czyli stan "bierności" organizmu, to czynność (jeżeli tak można to określić) wyjątkowa pod każdym względem. Pod żadnym pozorem nie można jej "odkładać na później". To okres, dzięki któremu nasz organizm nabiera nowych sił, abyśmy mogli stawić czoło przeciwnościom.
Pamiętajmy więc, że odpoczynek potrzebny jest wszystkim, nawet tym najbardziej pracowitym i wytrzymałym!
A w perspektywie ferii ... miłego odpoczynku!!!
Dominika Pakulska
|