Doping


           Według „Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, autorstwa Władysława Kopalińskiego, doping – to zagrzewanie, zachęcanie, pobudzanie zawodników okrzykami do walki, dodawanie im otuchy.
           Jakże niewinnie brzmi ta definicja! Niestety, doping, to także sztuczne zwiększanie sprawności i wydolności organizmu substancjami stymulującymi, np. kawą, witaminami oraz bardziej szkodliwymi, jak alkohol, narkotyki, itd.
           W obecnych czasach, coraz więcej młodych ludzi sięga po środki wspomagające. Chcąc zaspokoić ciekawość, bądź też sprostać stale rosnącym wymaganiom, nie liczą się z konsekwencjami brania tak zwanych „dopalaczy”. Stosowane ich nawet w małych ilościach, prowadzi do fatalnych następstw zdrowotnych. Może wystąpić: bezsenność, nudności, wymioty, agresywność, zaburzenia psychiczne oraz uzależnienie od danej substancji. Czy warto ryzykować!
Natalia Białkowska


Doping w sporcie

06.03.2005
Wywiad ze złotym medalistą z Aten – Robertem Syczem

„Nie ma nic, co wytłumaczy stosowanie dopingu w sporcie. Uważam, że jest to dla sportowca porównywalne
z popełnieniem przestępstwa, każdy udowodniony przypadek powinien być karany dożywotnią dyskwalifikacją.”
Robert Sycz


           Przede wszystkim jeszcze raz gorąco gratuluję olimpijskiego złota, przypomnijmy drugiego w karierze (jakże wspaniała powtórka z Sydney 2000!). To przecież największe wyróżnienie dla każdego sportowca. Finałowy start Pana wraz z Tomaszem Kucharskim w Atenach dostarczył wielu niezapomnianych emocji. Osada francuska była tuż za Wami, ...wygraliście i to w takim stylu!
           Tym razem porozmawiajmy o dopingu.


Czy uważa Pan stosowanie dopingu za coś wytłumaczalnego? Jaki jest Pana stosunek do tego coraz częściej spotykanego zjawiska?
Nie ma nic, co wytłumaczy stosowanie dopingu w sporcie. Uważam, że jest to dla sportowca porównywalne z popełnieniem przestępstwa, każdy udowodniony przypadek powinien być karany dożywotnią dyskwalifikacją.

Czy wartości moralne, jakie wynosi z domu rodzinnego młody człowiek, mają wpływ na to, że kiedykolwiek posunie się on do stosowania dopingu?
Uważam, że tak. Jeśli młody człowiek nie wyniesie z domu takiej cechy jak np. uczciwość, wówczas dopuszcza do swojej myśli stosowanie nieuczciwych metod walki, jaką między innymi jest doping.

Jak Pan uważa, że winnym stosowania dopingu jest wyłącznie sportowiec? Czy także jego trenerzy albo przyjaciele, którzy wcześniej mu odpowiednio nie pomogli bądź nie naświetlili problemu dopingu?
Winny jest przede wszystkim sportowiec, który się decyduje na doping, ale w jakimś stopniu też trenerzy i przyjaciele, którzy wiedząc o tym, nie próbują wpłynąć na jego decyzje i uświadomić co do konsekwencji takiego działania

Jakby Pan postąpił w sytuacji, gdyby Pan wiedział, że Pana znajomy - sportowiec stosuje doping?
Próbowałbym wpłynąć na niego poprzez rozmowę, żeby tego nie robił.

Czy sądzi Pan, że osoba stosująca doping może mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia?
Myślę, że w wielu przypadkach chęć osiągnięcia sukcesu jest tak silna, że sportowiec decyduje się na doping, ale na pewno w wielu przypadkach szczególnie po udowodnieniu mu winy żałuje swej decyzji.

Doping - to osobista sprawa sportowców, czy też poważny problem, dotyczący całego społeczeństwa?
Uważam, że jest to poważny problem, może niekoniecznie całego społeczeństwa, ale z pewnością środowiska sportowego. Zawodnicy nie stosujący dopingu czują się oszukani przez swoich rywali stosujących doping.

Jaka powinna obowiązywać kara za stosowanie dopingu?
Po udowodnieniu winy powinna być zastosowana dożywotnia dyskwalifikacja osoby stosującej doping, w pewnym stopniu odstraszyłoby to mających zamiar stosować niedozwolone środki.

… a może takie konsekwencje powinny być również wyciągane w szkołach, na uczelniach w stosunku do uczniów, studentów postępujących nie fair. Na porządku dziennym jest przecież ściąganie, przepisywanie prac
z internetu czy też stosowanie tak zwanych „dopalaczy”…


               Dziękując za rozmowę, chciałabym podkreślić, iż jestem przekonana, że rozmowa nasza, a ściślej Pańskie opinie dotyczące dopingu, będą miały ogromny wpływ na niejedną decyzję oraz postępowanie moich rówieśników. Życzę ponownego złota w Pekinie!

Wywiad przeprowadziła: Natalia Białkowska