Przyznacie, że tytuł bardzo intrygujący...
Wągrowiec to urocze miasteczko, w którym zamieszkuje około 25 tys. ludności. Położone jest 55 km na północ od Poznania. Piękne krajobrazy, lasy, jeziora sprawiają, iż miejsce to stało się wspaniałym zacisznym ośrodkiem wypoczynkowym.
            Jednak naszych Czytelników zapraszamy do Wągrowca trochę z innego powodu. Mało kto wie, że właśnie tu znajduje się unikalne zjawisko hydrograficzne. Rzeki Wełna i Nielba krzyżują się pod kątem prostym. Przepływają przez siebie nawzajem ruchem wirowym, a wody, nie mieszając się, płyną dalej własnymi korytami. Jest to bardzo rzadkie zjawisko bifurkacji.



            …dla zaspokojenia ciekawości...
drugim przykładem bifurkacji na świecie jest bifurkacja rzeki Casiquiare w Ameryce Południowej. Casiquiare jest rzeką płynącą w Wenezueli, w dolinie pomiędzy Orinoko a Rio Negro, przez którą łączy się z Amazonką. Ta silnie meandrująca rzeka ma długość 225 km.. Liczne odnogi płyną w wielu kierunkach, często zmiennych. Jest to jedyna rzeka na całym świecie, która łączy dwa duże dorzecza (system rzeczny Orinoko i Amazonki, poprzez rzeką Negro).
            Geografowie długo nie mogli uwierzyć, że bifurkować mogą wielkie rzeki. W XVIII w. docierały do Europy informacje z Ameryki Południowej o łodziach pływających między Orinoko i Amazonką. Traktowano te doniesienia z niedowierzaniem, wręcz jak sensację, co więcej zarzucano nawet świadome oszustwo. W 1799 r. wyruszył do Ameryki Południowej młody przyrodnik niemiecki Alexander von Humboldt. Pragnął, przede wszystkim wyjaśnić kwestię bifurgacji. "To jest prawda" - brzmiały jego słowa po powrocie.


Natalia Białkowska