Pierwszy Polak na Mount Everest
bez aparatury tlenowej!

            5 czerwca 2005 r. o godz. 14.30 czasu lokalnego, po raz pierwszy Polak, Marcin Miotk z Gdańska zdobył najwyższy szczyt Ziemi, Mount Everest bez użycia dodatkowego tlenu. Wszedł zupełnie sam, nie korzystał też z żadnej pomocy. Najczęściej, do noszenia ekwipunku himalaiści wynajmują Szerpów wysokościowych.
           Na uwagę zasługuje fakt, że Marcin Miotk był w Himalajach już od 20 marca. Wraz z ekipą polsko - słowacką zamierzał zdobyć Annapurnę. Niestety, ze względu na złe warunki atmosferyczne oraz potworne zmęczenie uczestników, wyprawę przerwano. Nasz bohater postanowił jednak nie wracać do kraju. Pozostał, przyłączył się do Old Spice Mount Everest Expeditionn i ... wspaniały sukces!
           Podsumowując, gdańszczanin ma na swoim koncie trzy ośmiotysięczniki:
w 1999 r. zdobył Shisma Pangmę, a w 2003 r. - Cho Oyu.



Mount Everest 8850 m n.p.m.
schemat lokalizacji obozów;


            Mount Everest leży na granicy nepalsko - tybetańskiej. Nazwa najwyższego szczytu świata pochodzi od nazwiska Sir Georga Everesta - Głównego Mierniczego Indii (w połowie XIX w. dokonał on pomiarów himalajskich szczytów). Używane są też inne nazwy, np. przez Tybetańczyków - Czomolungma (Matka Bogini Ziemi), Nepalczyków - Sagamartha (Głowa Oceanu).
            Mount Everest zawsze wyzwalał dużo emocji. Był i jest marzeniem każdego himalaisty. Historia zdobywania tego szczytu sięga lat dwudziestych XX wieku, prekursorami byli Brytyjczycy. Niestety, uczestnicy wyprawy z 1924 r. wprawdzie atakowali szczyt, jednak podczas wspinaczki zginęli. Nikt nie wie, czy udało im się zdobyć górę. Za pierwszego zdobywcę uważa się Edmunda Hillary z Nowej Zelandii oraz Szerpa Tensing Norgay (1953 r.).
            Do tej pory na Mount Everest weszło ponad 1400 osób. Wśród nich jest aż czternastu Polaków, a Wanda Rutkowska w 1978 roku została pierwszą Europejką, która stanęło na "dachu Ziemi".



Natalia Białkowska